باغ موزه گیاه شناسی (باغ ملی ایران)

باغ موزه گیاهشناسی (باغ ملی ایران)

باغ گیاهشناسی از بیش از سه هزار گونه از انواع گیاهان از قبیل درخت، درختچه، پیچ، بوته و پیاز و ... تشكیل شده و علاوه بر اهداف تحقیقاتی و علمی كه دارد با هدف آموزش برای ارائه خدمات آموزشی –فرهنگی به شهروندان سازماندهی شده است. قطعات عمده در باغ گیاهشناسی ایران به شرح زیر است:

 

۱-رویشگاه های مهم كشور نظیر جنگل های خزری ، زاگرس، البرز و بیابان های كشور.
۲-رویشگاه های مهم جهان نظیر اروپا،آمریكا ،آسیا (هیمالیا و چین و ژاپن).
۳- قطعات تخصصی نظیر سیستماتیك (رده بندی گیاهی) گیاهان دارویی و صنعتی، آربراتوم، گیاهان پیاز دار ایران و باغ میوه ایرانی.
۴-قطعات آموزشی –نمایشی شامل باغهای سنگی و صخره‌ای، باغ های نمایشی، آبشار ها و دریاچه‌ها.
۵-گلخانه های مناطق گرمسیری ،مناطق معتدل و سردسیر.
 


(باغ هرباریوم) یا گنجینه گیاهان است كه در آن ،نمونه های گیاهی به صورت خشك و با روش خاصی شناسایی ،طبقه بندی ونگهداری می شوند.این مجموعه در حقیقت ،موزه نباتات خشك است كه در حال حاضر با داشتن ۲۴۷ هزار نمونه گیاهی شامل گیاهان استانی و .... یكی از معتبرترین هرباریوم های منطقه خاورمیانه و بزرگترین و مجهزترین آنها در كشور است.
بیشتر این گیاهان به وسیله کارکنان قسمت بذر ونهال جمع آوری شده اند .آنها به دنبال این گیاهان همه جا را گشته اند تا جای هیچ نمونه ای در باغ خالی نباشد و چه بسا شب هایی را به اجبار در كوه و دشت ها به سر برده اند.
علاوه براین ،تعداد زیادی نمونه گیاهی از سایر كشورهای دنیا از طریق مبادله در اختیار موسسه قرار گرفته و در باغ هرباریوم ملی ایران نگهداری می شود.
باغ گیاهشناسی مكانی است كه در آن مجموعه ای از گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز و در گلخانه ها كشت می شوند و نقش مهمی در زمینه های مختلف تحقیقاتی از جمله علوم گیاهی و باغبانی ، آموزش عمومی و آشنا ساختن مردم به اهمیت گیاهان و لزوم حفاظت از آنها بر عهده دارند. به علاوه باغ گیاهشناسی به عنوان ذخیره ژنتیكی گیاهان در معرض خطر انقراض مورداستفاده قرار می گیرد. در باغهای گیاهشناسی امكانات لازم برای مطالعه و تحقیق درباره تنوع زیستی وحفاظت از آنها فراهم می‌باشد. با بهره گیری از روش های مختلف علمی، امكان شناخت گونه‌های گیاهی كشور فراهم گشته و محدوده پراكنش آنها تعیین می‌گردد. تحقیق در زمینه روش های تكثیر و پرورش گونه‌های با ارزش از نظر حفاظتی و اقتصادی از موضوعات دیگری است كه در باغهای گیاهشناسی به آن پرداخته می شود.

 
   

عملیات اجرایی باغ گیاهشناسی ملی ایران در سال ۱۳۴۷ با واگذاری قطعه زمینی از مراتع ملی شده در اراضی چیتگر واقع در كنار اتوبان تهران-كرج آغاز گردیده و مراحل نهائی خود را طی می كند. مساحت باغ حدود ۱۴۵ هكتار می‌باشد. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۲۰ متر بوده و دارای آب و هوای نیمه خشك و میزان بارندگی متوسط سالیانه حدود ۲۴۰ میلیمتر است. حداكثر دمای هوا در ماههای تیر و مرداد به ۴۳-۴۲ درجه سانتیگراد و حداقل دمای هوا در زمستان به پائین تر از ۱۰- درجه سانتیگراد می رسد.
طرح جامع باغ به نحوی پیش بینی گردیده است كه نشان دهنده الگویی از باغهای ایران باشد. به این منظور یك میدان در مركز باغ پیش بینی شده كه چهار بلوار درچهار جهت آن می‌پیوندد.


قسمتهای مختلف این باغ به شرح زیر می باشد:

۱- باغ صخره ای
۲- گیاهان دارویی
۳- پوشش گیاهی قاره آمریکا
۴- آربراتوم
۵- باغ سیستماتیک
۶- ناحیه ایران و تورانی
۷- ناحیه زاگرس
۸- ناحیه البرز
۹- رویشگاه هیمالیا
۱۰- حوزه خزر
  ۱۱- قطعات نمایشی
۱۲- رویشگاه آذربایجان و قفقاز
۱۳- پوشش گیاهی قاره اروپا
۱۴- باغ چین و ژاپن
۱۵- جنگل تفریحی
۱۶- فضای سبز محوطه اداری
۱۷- گلخانه ها و نهالستان
۱۸- باغ میوه
۱۹- نهالستان

برچسب ها: امتیاز پروژه مسکونی تجاری تعاونی مسکن امام حسن مجتبی (ع), امتیاز, پیش فروش, زمین تعاونی هیات علمی دانشگاه تهران, املاک, منطقه22, پروژه, پروژه تجاری, زیتون, ابراهیمی , شمیم رحمت , تعاونی هوا فضا , سپاه در منطقه 22 , پروژه آیرانا , پروژه شهید خرازی, شهید خر, مسکن آوا باغ موزه گیاه شناسی (باغ ملی ایران)